Strona główna BIP |
|
|
|
Rok szkolny 2019/2020 1 semestr cz1 |
W związku ze zbliżającym się rozpoczęciem nowego roku szkolnego i kupowaniem przez rodziców przyborów, w tym tornistrów szkolnych, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bartoszycach, przypomina:
- zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego waga tornistra nie powinna przekraczać 10-15 % masy ciała ucznia,
- tornister powinien posiadać usztywnioną ścianę przylegającą do pleców oraz być wyposażony w równe, szerokie szelki,
- długość szelek powinna umożliwić swobodne wkładanie i zdejmowanie jednocześnie zapewniając jak najlepsze przyleganie tornistra do pleców,
- zalecane jest dodatkowe zapięcie spinające szelki z przodu klatki piersiowej,
-rodzice powinni systematycznie kontrolować zawartość plecaka- pozwoli to zapobiec zabieraniu przez uczniów nadmiernej ilości zbędnych rzeczy.
Na przekroczenie wagi tornistrów wpływają następujące czynniki, które nie były ujęte w programie nauczania w danym dniu,
- noszenie dodatkowych słowników i książek,
- noszenie innych rzeczy niezwiązanych z programem nauczania (pamiętniki, albumy, zabawki, itp.),
- rodzaj materiału, z jakiego został wykonany tornister (ważne jest, aby ciężar pustego tornistra był jak najmniejszy),
- niewystarczający nadzór opiekunów (rodziców, nauczycieli) nad zawartością tornistrów.
Aby zapobiegać dysfunkcjom układu ruchu, oprócz prawidłowo dobranego, spakowanego i użytkowanego tornistra należy zapewnić dzieciom odpowiednią ilość aktywności fizycznej, a także właściwe stanowisko pracy, zarówno w szkole jak i w domu. Należy także zachowywać właściwą symetrię ciała przy wykonywaniu czynności ruchowych i statycznych np. oglądaniu telewizji lub odrabianiu lekcji. Wskazana jest współpraca dyrektorów szkół z nauczycielami, rodzicami i personelem medycznym w tym obszarze.
Więcej informacji: https://gis.gov.pl/oswiata/zalecenia-dotyczace-tornistrow-szkolnych/
Sporządziła:
Magdalena Dmitruk
mł. asystent PZiOZ
PSSE w Bartoszycach
2 września 2019 r. uroczyście rozpoczęliśmy rok szkolny 2019/2020. Z tej okazji życzymy wszystkim naszym Uczniom, a szczególnie tym, którzy rozpoczynają przygodę z nauką, aby spełniły się Wasze marzenia o szkole, aby zdobyta wiedza umożliwiała osiąganie kolejnych sukcesów w następnych etapach edukacji, a szkoła była dla Was tym miejscem do którego z chęcią będziecie przychodzić i mieć poczucie bezpieczeństwa.
Wszystkim Rodzicom naszych uczniów, życzymy cierpliwości i konsekwencji w wychowywaniu młodego pokolenia oraz licznych miłych przeżyć związanych z osiągnięciami Waszych podopiecznych.
Szanowni Państwo!
Bardzo prosimy o podzielenie się z nami informacją na temat oczekiwań Państwa wobec podejmowania decyzji edukacyjnych i zawodowych przez Wasze dzieci. Uzyskane odpowiedzi posłużą nam do efektywniejszego planowania zadań z zakresu doradztwa zawodowego.Ankieta jest anonimowa. Wypełnienie jej zajmie tylko 5 minut.
https://forms.gle/erodKa7sGcfuArxu9
Liczymy na Państwa odpowiedzi.
14 września na Stadionie Miejskim w Lidzbarku Warmińskim odbył się już 5. raz bieg charytatywny. W tegorocznej edycji udział wzięło aż 87 pięcioosobowych drużyn. Oczywiście nie mogło tam zabraknąć drużyny z naszej szkoły. W tym roku okrążenia w sztafecie pokonywali: Franciszek Maszota, Witold Średziński, Piotr Łunio, Dominika Skwarek i mentalnie :) Monika Dąbrowska - Skwarek. Nasza drużyna w ciągu godziny wybiegała aż 38 okrążeń, co pozwoliło nam zająć zaszczytne 32 miejsce. Zgodnie z założeniami imprezy zaangażowanie wszystkich biegaczy zostanie przeliczone na cel charytatywny - wsparcie edukacji pozaszkolnej dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych.
Wrażenia z biegu jak zwykle niezapomniane. Jednak najpiękniejsze w tym przedsięwzięciu jest to, że ludzie potrafią się zjednoczyć, zgrać, utworzyć drużyny i podjąć wysiłek fizyczny, żeby zrobić coś dobrego dla innych.
M. Dąbrowska-Skwarek
Zdjęcia...
Lato chyli się już ku końcowi, jednak w naszym szkolnym ogrodzie tętni życie. Na krótką chwilę w trakcie wakacji zapomnieliśmy o obowiązkach związanych z pielęgnacją zieleni w naszych magicznych zakątkach przyrody. Powrót do szkoły to także powrót do prac i obowiązków ogrodnika. Zatem ogłaszamy pełną gotowość do podejmowania nowych zadań w ostoi dla owadów zapylających oraz ogrodzie ziołowym. W tej chwili jednak pragniemy podzielić się ze wszystkimi urokami zakątków rustykalnych w naszym ogrodzie dydaktycznym.
Dzieci z grup przedszkolnych z nauczycielkami oraz klasa Ia i II a z nauczycielkami
Zdjęcia ...
20 września w naszym Przedszkolu hucznie obchodziliśmy Dzień Przedszkolaka.
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji z tego wydarzenia.
Link do filmu ...
Czyste środowisko i zadbane , piękne otoczenie to tegoroczne priorytety z zakresu ekologii postawione przed dziećmi z oddziałów przedszkolnych naszej placówki. W związku z tym w poniedziałek 23 września wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji " Sprzątanie Świata". Każdy przedszkolak zaopatrzony w rękawice i worki z dużym zaangażowaniem realizował przydzielone mu zadanie czego efektem był pięknie wysprzątany cały szkolny teren
nauczycielki przedszkola
Zdjęcia ...
21 września 1944 roku minęła 75- ta rocznica powstania podobózu Stutthof Schippenbeil -jednej z filii obozu koncentracyjnego KL Stutthof oraz 10-ta rocznica odsłonięcia pomnika ofiar nazizmu w naszym mieście.
My, jako szkoła, nie zapomnieliśmy o tych ważnych dla naszej lokalnej społeczności rocznicach. W obecności władz samorządowych Burmistrza Sępopola p. Ireny Wołosiuk i zastępcy Burmistrza p. Piotra Łazara uczniów i nauczycieli odbył się apel pamięci, zostały złożone kwiaty i zapalone znicze. Pani Dyrektor w związku z tym, że nie ma już Gimnazjum, powierzyła opiekę nad pomnikiem uczniom klas siódmych. Mamy nadzieję, że będą godnie wypełniać ten zaszczytny obowiązek.
Zdjęcia ...
27. 09. 2019 r. uczniowie klas I- VIII uczestniczyli w spotkaniu pt: "Rekonstrukcja wydarzeń z 39 r.:
Zaproszeni goście w sposób bardzo rzeczowy opowiedzieli o przebiegu napaści na Polskę przez Niemcy oraz Rosję w 1939 r. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia broni i sprzętu wojskowego używanego w czasie II wojny światowej. Mogli założyć również maskę przeciwgazową OP1.
Była to ciekawa lekcja historii.
Opiekun grupy wiekowej: L. Basiukiewicz
Zdjęcia ...
1 X 2019 r. odbył się konkurs recytatorski poświęcony pamięci św. Jana Pawła II r "Wstańcie, chodźcie!". Uczestnikami konkursu byli uczniowie klas II i III.
Laureatami konkursu zostali: Lena Grudzień z klasy II a, Nikola Łokuciejewska z klasy II b i Amelia Emilianów z klasy III a. Uczennice te będą reprezentowały naszą szkołę w konkursie powiatowym, który odbędzie się w Powiatowej Bibliotece Pedagogicznej w Bartoszycach dnia 10. 10. 2019 r.
Gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnym etapie.
Organizatorzy konkursu: L. Basiukiewicz, K. Wierzbowska
Zdjęcia ...
2 październik był to wyjątkowy dzień! Tego dnia nasza przedszkolna sala gimnastyczna przemieniła się w arenę cyrkową a to za sprawą gości z Olsztyna i Spotkania z Panią Muzyką. Zabawa była przednia i jak na prawdziwy cyrk przystało nie obeszło się bez klauna, tresury zwierząt i wspaniałej MUZYKI. Z niecierpliwością czekamy na następne spotkanie.
Opiekunowie grup wiekowych
Zdjęcia ...
Pod koniec września nasza szkoła włączyła się w obchody Tygodnia Cittaslow International. Uczniowie przygotowali plakaty promujące nasze miasteczko oraz zredagowali listy zachęcające do odwiedzenia Sępopola i jego okolic. Podsumowaniem działań było spotkanie w bibliotece szkolnej, podczas którego gościliśmy lokalną pisarkę p. Teresę Barszcz-Ward.
Jeśli chcecie wiedzieć jak przebiegało spotkanie to zapraszamy do lektury nowin 24.net. Wystarczy kliknąć ten oto link:
http://nowiny24.net/2019/10/06/tydzien-cittaslow-w-sepopolu/?fbclid=IwAR3EdMjh_hCKZmUHA-zeA6J7D-wP4gKgzJ12jRvhVxYyJtbBttqzJ4Lywso
14 października w naszej szkole obchodziliśmy uroczyście Dzień Edukacji Narodowej. Podczas uroczystości padło wiele życzeń skierowanych do wszystkich pracowników oświaty od licznie przybyłych w tym roku gości, m.in Burmistrza Sępopola p. Ireny Wołosiuk, Radnej Miejskiej p. Danuty Rybak, rodziców i uczniów. Wyróżniający się nauczyciele i pracownicy szkoły otrzymali Nagrodę Dyrektora i Nagrodę Burmistrza. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów, entuzjazmu i zapału w pracy z uczniami.
Uroczystość uatrakcyjniła część artystyczna w wykonaniu uczniów klas VI, którzy podróżując przez poszczególne epoki podkreślili znaczenie edukacji i wartość pracy wszystkich pedagogów.
Zdjęcia ...
W środę 16 października dzieci z grupy "0" rozpoczęły swoją przygodę z programem " Mali , wielcy ratownicy". Pomysłodawca tego programu p. Bartek Chilmanowicz osobiście wprowadził dzieci w temat. W trakcie pierwszego spotkania przedszkolaki miały możliwość zapoznać się z wyposażeniem karetki pogotowia. Sześciolatki usłyszały także na czym polega praca ratownika medycznego. Jako " mali ratownicy" otrzymali też pierwsze zlecenie do wykonania- ich zadanie to " dowiedzieć się gdzie w Sępopolu możemy znaleźć defibrylator?".
Zdjęcie ...
Jesień w pełni rozgościła się w naszym otoczeniu. Smutno nam, że piękno i kolory lata bezpowrotnie już odeszły. Jesienna chandra nie ma jednak do nas dostępu. Sprawcą naszego dobrego i optymistycznego nastroju jest nasz ogród przedszkolny. Każdego dnia zmieniają się tu barwy jesieni. Jeszcze do niedawna cieszyliśmy się kwitnącymi krzewami ich tęczową barwą . Teraz pozostały nam dojrzewające owoce małych krzewów i krzewinek, które swoją purpurą oraz złocistą barwą przyciągają wzrok każdego przechodnia. Po okresie fascynacji ukwieconym ogrodem przyszedł czas na radość z możliwości zbiorów owoców i ziół z których zrobimy przetwory na zimę. Zbieramy jabłka, owoce pigwowca, ścinamy i suszymy szałwię, tymianek, miętę i melisę. Dary z naszego ogrodu dają nam nadzieję i pewność, że po okresie zimy ponownie powrócimy do naszych ogrodów przedszkolnych, które są naszą dumą.
Dzieci z ZSP w Sępopolu wraz z nauczycielkami
Zdjęcia ...
W dniu 23 października 2019 r. odbyła się uroczystość Ślubowania klas pierwszych Szkoły Podstawowej w Sępopolu.
Pasowanych zostało 28 uczniów. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście, rodzice, nauczyciele i starsi koledzy.
Uczniowie zaprezentowali się godnie i na pewno na długo
zapamiętają to wydarzenie.
Dziękujemy Rodzicom, Pani Wicedyrektor E. Deleżuch, Nauczycielom, uczniom za pomoc w organizacji uroczystości.
Wychowawcy klas pierwszych.
Zdjęcia ...
Nasi uczniowie wzięli udział w tegorocznym projekcie BohaterON. Głównym celem akcji było pisanie kartek, laurek, listów do powstańców warszawskich. W realizację zadań włączyli się uczniowie naszej szkoły od klasy pierwszej do ósmej. Ogółem blisko sześćdziesięcioro uczniów. Szczególne podziękowania kierujemy dla uczniów i pań wychowawczyń klas 1B i 2 A. W tych klasach projekt został zrealizowany w trakcie zajęć, co zaowocowało zapoznaniem uczniów z tematyką powstania i znaczną ilością wysłanych kartek i laurek. Koordynacją działań zajęli się kółkowicze z koła historycznego, którzy na swoich zajęciach poznali historię powstania warszawskiego i przygotowali akcję informacyjną. Wykonali plakat propagujący projekt i zachęcali uczniów do wzięcia udziału w wydarzeniu. Ważną częścią projektu było to, że uczniowie zanim przystąpili do pisania życzeń dla powstańców wzięli udział w zajęciach, na których zapoznali się z historią powstania warszawskiego. Kulminacyjnym punktem naszych działań była organizacja akcji pisania kartek w szkole. Wszyscy chętni uczniowie, którzy nie mogli napisać życzeń powstańcom wcześniej mieli okazję w trakcie lekcji i wziąć udział w wydarzeniu.
Jak mówią uczniowie pisząc do powstańców chcieli wyrazić swoja wdzięczność za Ich poświęcenie, odwagę, patriotyzm. Oprócz podziękowań uczniowie składali adresatom życzenia, przede wszystkim zdrowia. Wielu z piszących prosiło powstańców o odpowiedź. Z nadzieją wszyscy czekamy na listy od powstańców i zapraszamy do wzięcia udziału w akcji w przyszłym roku.
Franciszek Maszota
Zdjęcia ...
Za nami kolejne - XI obchody Warmińsko - Mazurskiego Tygodnia Kariery, które w tym roku trwały od 21- 27 października. W naszej szkole tydzień kariery rozpoczęły warsztaty dla uczniów kl. I-III "W poszukiwaniu talentu", IV- VI - "Moje uzdolnienia"; i w kl. VII-VIII "Zdolności i talent". Warsztaty przeprowadzili wychowawcy wykorzystując scenariusze i materiały udostępnione przez pedagoga szkolnego.
22 października 2019 r. piętnastu uczniów z klas ósmych odwiedziło Powiatowy Urząd Pracy w Bartoszycach, gdzie wysłuchali prezentacji doradcy zawodowego nt. "Wielokulturowość kapitałem przyszłości"oraz zapoznali się ze specyfiką rynku pracy w powiecie bartoszyckim i naszym województwie.
24 października czternastu uczniów uczestniczyło w wycieczce zawodoznawczej do zakładu produkcyjnego "W-M Glass" w Bartoszycach. Wyjazd był możliwy dzięki naszemu udziałowi w programie kuratoryjnym "Laboratorium -Mój Profil". Uczniowie poznali specyfikę zakładu, poszczególne działy produkcji oraz obróbki szkła. Zapoznali się z występującymi w zakładzie stanowiskami pracy.
W czasie tygodnia kariery rozstrzygnięto także konkurs plastyczny dla uczniów klas I- VI pt "Zawodowe drzewo mojej rodziny". Uczniowie przedstawili w formie drzewa genealogicznego zawody występujące w ich rodzinie. Konkurs był świetną okazją do porozmawiania ze swoimi bliskimi i poznania zawodów jakie wykonują bądź wykonywali rodzice, dziadkowie czy pradziadkowie. Wyróżnione prace zostały nagrodzone i można je podziwiać w holu przy pokoju nauczycielskim.
Tegoroczne obchody podsumowaliśmy 28 października 2019 r. turniejem zawodoznawczym dla klas VII i VIII pt. "Zawodowa Liga Klas". Zadaniem każdej klasy było zaprezentowanie wylosowanego wcześniej zawodu, spośród tych, które w czasie rozpoznania potrzeb doradczych uczniowie wskazali jako te, które chcą bliżej poznać. Uczniowie wykorzystywali prezentacje multimedialne wzbogacane o ciekawe scenki, akcesoria oraz interakcję z publicznością. Uczniowie zaprezentowali następujące zawody : dietetyk, żołnierz, technik rolnik i dziennikarz. Ostatecznie o wynikach konkursu zdecydowały odpowiedzi na pytania w "Quizie wiedzy o zawodach". Pierwsze miejsce przyznano klasie VIII b, drugie ex aequo zajęły klasy VII a i b. Tym samym klasa VIII a zajęła trzecią pozycję.
Krystyna Stankiewicz
Zdjęcia ...
W ubiegłą środę w naszym przedszkolu gościliśmy funkcjonariuszy Straży Granicznej. Pani funkcjonariusz w sposób bardzo ciekawy przestawiła zadania i zasady funkcjonowania Straży Granicznej oraz zapoznała nas z umundurowaniem ów funkcjonariuszy. Wisienką na torcie był pokaz tresury psa tropiącego.
Beata Witek
Zdjęcia ...
5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek z tej okazji w naszym przedszkolu odbył się wielki bal. Przedszkolaki z każdej grupy wcieliły się w bohaterów ulubionej bajki. Nie zabrakło tego dnia rycerzy, królów, księżniczek, Czerwonego Kapturka czy Małej Syrenki, a także wielu innych bohaterów bajek. Wszyscy bawili się wspaniale w rytmach wesołej muzyki. Podczas balu został rozstrzygnięty konkurs na "Karetę Kopciuszka" zwycięscy i wyróżnieni zostali nagrodzeni gromkimi brawami oraz nagrodami. Odbył się również konkurs na Króla i Królową balu. Tego dnia w naszym przedszkolu istniała wyjątkowo bajkowa atmosfera, która udzieliła się wszystkim. Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek to doskonała okazja do rozwijania czytelniczych zainteresowań wśród dzieci. Dzięki wartościowym książką kształcone są w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwija się dziecięca fantazja, pamięć oraz bogaci słownictwo.
B. Witek
Zachęcamy do obejrzenia filmu z tego wydarzenia.
Zdjęcia ...
"Żadne miejsce nie powinno być dla Ciebie milsze od Ojczyzny".
Cyceron
Społeczność naszej szkoły uczciła 101 rocznicę odzyskania niepodległości. W ramach akcji "Szkoła do Hymnu" pod patronatem MEN-u w piątek 8 listopada wszyscy uczniowie zgromadzili się w sali gimnastycznej i punktualnie o godz. 11.11 zaśpiewali Mazurka Dąbrowskiego.
12 listopada uczniowie uczestniczyli we Mszy za Ojczyznę, której punktem kulminacyjnym był montaż słowno-muzyczny przygotowany przez przez czwarto i piątoklasistów. Przypomniał on nam czyny naszych przodków, rolę Ojczyzny w życiu każdego człowieka i zachęcił do refleksji na temat współczesnego patriotyzmu.
Serdecznie dziękujemy za uświetnienie naszej uroczystości przedstawicielom Rady Miejskiej w Sępopolu i Straży Pożarnej i Radzie Rodziców.
Zdjęcia ...
Szkoła do Hymnu
Numery alarmowe, sposób powiadamiania i wzywania pomocy w sytuacji trudnej i kryzysowej, to temat drugiego spotkania dzieci z oddziału przedszkolnego w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Sępopolu. Goście, którzy nas odwiedzili w doskonały sposób wprowadzili dzieci we wszystkie tajniki działania "małych ratowników". Dzięki temu rośnie nam nowe pokolenie opanowanych i kompetentnych ludzi niosących pomoc.
D. Wobolewicz
Zdjęcia ...
Uczniowie klasy VI b w nocy z piątku na sobotę minionego tygodnia zorganizowali w szkole noc filmową. Głównym celem było integrowanie zespołu klasowego, w warunkach innych niż codzienne przebywanie ze sobą w czasie zajęć lekcyjnych.
Choć najważniejszym punktem szkolnej nocki była projekcja filmów, jednak nie tylko ona wypełniała czas. Uczniowie przygotowali szereg zabaw integracyjnych i sportowych. Był też czas na wspólną kolację, której głównym składnikiem była co prawda mało zdrowa, ale za to przepyszna pizza. Po posiłku należało spalić sporo kalorii w szalonej zabawie dyskotekowej. Noc trwała do późna, a właściwie do wczesnych godzin porannych. Uczniowie zmęczeni, ale też bardzo zadowoleni, jeszcze zanim zostali przez rodziców, pytali kiedy następne nocowanie.
F. Maszota
Zdjęcia ...
' target='_blank'>Link
Uczniowie klasy I b gościli u siebie na zajęciach logopedę szkolnego p. Bogumiłę Iwanowicz. Podczas spotkania dowiedzieli się, że logopeda zajmuje się korygowaniem wad wymowy nie tylko u dzieci, ale również u osób dorosłych. Pani Bogusia przyniosła na zajęcia pomoce, które wykorzystuje podczas ćwiczeń logopedycznych. Zademonstrowała także jak należy wykonywać niektóre ćwiczenia, żeby korygować wymowę niektórych głosek. Ćwiczyliśmy prawidłowe oddychanie i każdy z nas już zapamięta, że należy oddychać nosem. Bardzo ważne jest, że w trakcie terapii logopedycznej należy ściśle stosować się do zaleceń logopedy i systematycznie ćwiczyć w domu.
Dziękujemy Pani Bogusi za poświęcony nam czas i ciekawe przeprowadzenie zajęć.
K. Wierzbowska
Zdjęcia ...
20 listopada 2019 r. wspólnie z Unicef świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Ten rok jest szczególny, gdyż przypada w nim wyjątkowa- 30 rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka.
Społeczność naszej szkoły w tym dniu aktywnie włączyła się w rozpowszechnianie idei praw dzieci. W obchody zaangażowali się wszyscy uczniowie. We wszystkich klasach wychowawcy przeprowadzili zajęcia edukacyjne pt. "Dla każdego dziecka, dzieciństwo!", na których uczniowie rozważali, czym jest szczęśliwe dzieciństwo. Efektem tych rozważań były przygotowane przez uczniów kl. I-III piękne, kolorowe prace plastyczne obrazujące idealne dzieciństwo. Uczniowie z klas IV- VI wykazali się kreatywnością i przygotowali do wybranych melodii piosenki poruszające tematykę praw dzieci.
20 listopada w naszej szkole królował kolor niebieski. Zdecydowana większość uczniów przyszła do szkoły ubrana w różnych odcieniach niebieskiego- kolorze UNICEF. Na 4 lekcji wszyscy spotkaliśmy się w sali gimnastycznej, gdzie obserwowaliśmy zmagania najstarszych uczniów z naszej szkole o tytuł ekspertów w dziedzinie praw dziecka. Trzyosobowe drużyny z kl. VII- VIII wzięły udział w quizie o prawach dziecka, w którym wykazały się znajomością praw dziecka i tym samym zasłużyły na tytuł Szeryfów Praw Dziecka w naszej szkole. W przerwach między rundami mogliśmy wysłuchać piosenek o prawach dziecka przygotowanych przez kl. IV- VI. Następnie wszyscy udaliśmy się przed szkołę, gdzie wraz ze wspólnym okrzykiem "Nasze prawa- ważna sprawa!" wypuściliśmy do nieba błękitne balony z zapisanymi prawami dzieci. Mamy nadzieję, że dolecą tam, gdzie prawa dzieci nie zawsze są respektowane.
K. Stankiewicz
Zdjęcia ...
A to jedna z piosenek ...
Rok 2019 poświęcony jest pamięci Stanisława Moniuszki w związku z 200 rocznicą urodzin tego wybitnego kompozytora, dyrygenta, organisty, pedagoga, a nade wszystko twórcy polskiej opery narodowej. Dlatego życie i twórczość tej wybitnej osoby była motywem przewodnim listopadowego SPOTKANIA Z MUZYKĄ.
B. Kondej
Zdjęcia...
25 listopada z okazji Dnia Pluszowego Misia w naszym przedszkolu odbył się II Gminny Konkurs Recytatorski "Z moim przyjacielem misiem na koniec Świata". Była to doskonała okazja do integracji dzieci z Gminy Sępopol. Do konkursu wszyscy przygotowali się znakomicie pod czujnym okiem nauczycieli, a każdy uczestnik miał możliwość zaprezentowania się recytując wiersz w którym głównym bohaterem był miś.
Nauczycielki przedszkola
Zdjęcia ...
Uczniowie Koła Historycznego SP Sępopol uczcili pamięć Józefa Jana Giedroycia, bohatera powstania listopadowego.
29 listopada będziemy obchodzić 189 rocznicę wybuchu powstania listopadowego. Noc listopadowa dała początek największemu zrywowi niepodległościowemu w czasie zaborów. Przez blisko rok, 140 tys. powstańców walczyło z Rosją, największą wówczas potęgą militarną Europy.
Jednym z przywódców powstania na Litwie był Józef Jan Giedroyć, którego szczątki spoczywają w Sępopolu na Górze Wallberg, dawnym pruskim grodzisku. Giedroyć w czasie powstania wystąpił na czele młodzieży w Telszach i zmusił garnizon wojsk rosyjskich do ewakuacji. Dowodząc oddziałem partyzantów atakował wojska rosyjskie w okolicach Wilna. Podczas bitwy pod Nowym Miastem Żmudzkim Józef Jan Giedroyć został ranny. We wrześniu wraz z innymi powstańcami przyparty przez wojska rosyjskie, przekroczył granicę pruską i przybył do Sępopola. 4 października został odznaczony złotym orderem Virtuti Militari. Cztery dni później wskutek odniesionych ran umiera. "Oficerowie nie chcieli pochować zmarłego na ewangelickim cmentarzu, dlatego też najstarszy polski oficer, major Lubowski na miejsce spoczynku wyznaczył Górę Wallberg. W miejscu spoczynku księcia postawiono ceglany grobowiec w kształcie prostokątnej kapliczki. Miał on około 2 metrów wysokości i był ozdobiony żelaznym krzyżem. Niestety, po pewnym czasie uległ zniszczeniu".
Na miejscu spoczynku majora Giedroycia sępopolscy uczniowie zapalili znicz i uczcili chwilą ciszy pamięć uczestników powstania listopadowego.
F. Maszota
Zdjęcia...
29 listopada w przedszkolu odbyły się warsztaty cukiernicze. Razem z przedstawicielkami Uniwersytetu III Wieku - Sekcja Kulinarna oraz przy aktywnym udziale rodziców naszych dzieci wyrobiliśmy ciasto na pierniczki bożonarodzeniowe. Pracy było co niemiara ale zabawa też była doskonała. Pierniczki z przygotowanego w dniu dzisiejszym ciasta wkrótce zostaną przekazane na akcję charytatywną na rzecz chorej uczennicy naszej szkoły.
Nauczycielki przedszkola
Zdjęcia ...
Na zajęciach podsumowujących omawianie lektury Janiny Porazińskiej "Szewczyk Dratewka" uczniowie klasy II a wykonali makiety zamków. Zadanie polegało na zespołowym przygotowaniu i wykonaniu projektu. Praca w grupach okazała się bardzo twórcza i kreatywna. Uczniowie zgodnie i z ogromnym zaangażowaniem podjęli wyzwanie, a jego efekty można zobaczyć na zdjęciach.
H. Petrecka-Wrzosek
Zdjęcia ...
2 grudnia w naszej szkole odbyły się prelekcje dla uczniów klas 1 oraz 2 z członkiniami projektu ,,Zrób więcej dla Ziemi''. Na zajęciach dzieci poznały wiele przydatnych informacji na temat zero waste i ochrony środowiska. Poznały proste alternatywy zamiany plastiku na inne rzeczy. Zajęcia były bardzo ciekawe przez możliwość zobaczenia, poczucia, dotknięcia wielu zamienników tworzyw sztucznych. Na koniec zajęć wszystkie dzieci otrzymały makaronowe słomki.
Zdjęcia ...
Nasze Przedszkole bardzo aktywnie zachęca do czytania wartościowych książek dla dzieci, zwłaszcza polskich pisarzy. Dlatego od kilku lat popularyzuje cykl książek Zofii Staneckiej o Basi Pasiastej.
Basia to mała i wesoła dziewczynka, w pasiastej koszulce, która razem ze swoją rodziną przeżywa wspaniałe przygody. Seria książeczek o Basi, cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci. I nie ma się co dziwić. Z Basią nie można się nudzić, a każda kolejna bajka to gwarancja wyśmienitej zabawy i mile spędzonego czasu.
Zwieńczeniem tych wszystkich działań jest coroczny BAL PASIASTYCH .
B.Witek
Zdjęcia ...
Społeczność szkolna kolejny rok włączyła się w akcję Szlachetna Paczka organizowaną przez stowarzyszenie Wiosna.
Akcja Szlachetnej Paczki w naszej szkole znów zintegrowała uczniów, rodziców i nauczycieli wokół idei pomocy drugiemu człowiekowi. W tym roku postanowiliśmy pomóc starszej pani, która od wielu lat jest samotna i potrzebuje wsparcia ludzi dobrego serca. Nasza paczkowa babcia ma niewielkie oczekiwania. Skupiają się one na podstawowych potrzebach żywnościowych, produktów chemii domowej, opału czy niewielkiego garnka.
Żeby zrealizować naszą paczkę, samorząd uczniowski zorganizował kiermasz ciast. Dzięki temu na twarzach naszych uczniów pojawił się nieskrywany uśmiech, z każdym kęsem przepysznych wypieków przygotowanych przez rodziców, a my zebraliśmy niezbędne środki na zakup opału, czajnika, ręczników, ściereczek, butów czy sitka do mąki. Finansowego wsparcia udzieliło też większość klas przeznaczając część swoich zaskórniaków klasowych na potrzeby szlachetnej paczki.
W akcję włączyliśmy nie tylko uczniów, rodziców i nauczycieli, ale także lokalną społeczność organizując wspólnie z uczniami ze Szkolnego Koła PCK zbiórkę żywności w sępopolskim markecie. Mieszkańcy bardzo hojnie dzieli się swoimi zakupami, dzięki czemu mogliśmy zaoszczędzić środki nie wydając ich na żywność czy produkty chemii domowej. Wynik tej akcji przekroczył nasze oczekiwania. Zebranych produktów było tak dużo, że postanowiliśmy się podzielić i wspólnie z uczniami II klasy LO im. Stefana Żeromskiego zrobić drugą paczkę. Dzięki współpracy udało nam się pomóc rodzinie, która przeżywa trudny czas po wypadku dziecka.
Możemy w związku z tym podsumowując tegoroczną akcję Szlachetnej Paczki powiedzieć, że dzięki współpracy i zaangażowaniu wielu wspaniałych ludzi wsparliśmy dwie cudowne rodziny. Dziękujemy wszystkim, którzy w tym szczególnym czasie przedświątecznym, chcieli się przyczynić do tego, żeby prawdziwa magia Świąt Bożego Narodzenia zagościła też pod ich dachami.
Społeczność uczniów, rodziców i nauczycieli ZSP Sępopol.
Franciszek Maszota
Zdjęcia...
Serdecznie zapraszamy Mieszkańców Sępopola, Rodziców i Uczniów na nasz kiermasz.
Już od wtorku, od 10.45 w holu przed pokojem nauczycielskim będzie można zakupić ręcznie wykonane ozdoby świąteczne. Oczywiście dochód ze sprzedaży jest przeznaczony na fundację sztandaru - symbolu naszej szkoły.
Liczymy na Państwa otwartość i na Was drodzy Uczniowie!
Oto niektóre ozdoby ...
Grudniowe Spotkanie z Muzyką wprowadziło nas w klimat Świąt Bożego Narodzenia. Poznaliśmy sposoby obchodzenia tego dnia w różnych zakątkach świata. Nie obyło się bez kolęd i ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA :)
Beata Witek
Zdjęcia ...
W poniedziałek 9 grudnia w przedszkolu odbyły się warsztaty cukiernicze "Zdobienie pierników". W celu udekorowania słodkich piernikowych wypieków we wszystkich grupach przedszkolnych zebrali się rodzice i dziadkowie wspierający swoje dzieci oraz wnuczęta. Wspólna praca przyniosła dużo radości i dała doskonałe efekty w postaci wielu udekorowanych ciasteczek przekazanych na kiermasz. Dochód z kiermaszu w całości będzie przekazany uczennicy naszej szkoły jako wsparcie finansowe.
Nauczycielki przedszkola
Zdjęcia ...
Certyfikat Szkolnego Ogrodu Dydaktycznego "Wsi spokojna, wsi wesoła" - czyli zakątki rustykalne w szkolnym ogrodzie dydaktycznym.
Z ogromna radością pragniemy podzielić się ze wszystkimi informacją, iż nasza Szkoła otrzymała ogromne wyróżnienie przyznawane przez Olsztyńskie Centrum Edukacji Ekologicznej. Jesteśmy zdobywcami brązowego certyfikatu, który ma przypominać nam, że ogród może być elementem budującym tożsamość małej i dużej ojczyzny. Przy tej też okazji chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do naszego sukcesu.
Koordynatorzy projektu
Hanna Petrecka - Wrzosek; Dorota Wobolewicz
5 grudnia 2019 r. w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty szkoleniowe: Wiatrak matematyczny - jako pomoc dydaktyczna, które poprowadziła pani Katarzyna Michalec. W szkoleniu tym brały udział dzieci z naszego przedszkola wraz z nauczycielkami. Pani Katarzyna omówiła wiatrak matematyczny, który ma na celu kształtowanie pojęć matematycznych poprzez ruch i własną aktywność dzieci, umiejętność współpracy i działania w grupie. Przy pomocy wiatraka matematycznego przeprowadziła z dziećmi kilka zabaw min.: Wesoły pociąg, Dywanik, Pory roku, Która godzina, których celem jest rozwijanie orientacji w przestrzeni, umiejętność skupienia uwagi na prawidłowościach i korzystania z nich w różnych sytuacjach, jak również kształtowanie umiejętność liczenia, dodawania i odejmowania. Dzieci z chęcią i z dużym zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach.
A. Podhalska
Zdjęcia...
W grudniu w bibliotece szkolnej odbywały się warsztaty artystyczne na których dzieci poznały tradycje i zwyczaje związane ze światami Bożego Narodzenia. Przy dźwiękach kolęd dzieci wykonały: kartki świąteczne, poznały nową technikę ozdabiania bombek - decupage, dekorowały wcześniej upieczone pierniczki oraz ze stożków i włóczki wykonały choineczki a następnie je ozdobiły. Własnoręcznie wykonane ozdoby dzieci przekazały na szkolny kiermasz ozdób świątecznych, z którego dochód ze sprzedaży zostanie przekazany na zakup sztandaru - symbolu naszej szkoły.
A. Podhalska
Zdjęcia ...
"Jest taki zmierzch wśród grudniowych, zimnych dni, kiedy w noc gwiazda na niebie lśni. Wigilii czas każe nam u stołu stać, łamać opłatek, razem trwać. A kiedy już ta pierwsza z gwiazd zaświeci nam spoza chmur, dzieje się cud, co w każdym z nas umie zburzyć jego własny mur"
Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia pragniemy przesłać najserdeczniejsze życzenia. Niech nadchodzące Święta będą dla Państwa niezapomnianym czasem spędzonym bez pośpiechu, trosk i zmartwień. Życzymy, aby odbyły się w spokoju, radości wśród Rodziny, Przyjaciół oraz wszystkich Bliskich dla Państwa osób. Wraz z nadchodzącym Nowym Rokiem życzymy dużo zdrowia i szczęścia. Niech nie opuszcza Was pomyślność
i spełnią się te najskrytsze marzenia.
Społeczność Zespołu
Szkolno-Przedszkolnego w Sępopolu
"W małej mieścinie Betlejem przyszło dzieciątko na świat
Zabłysło światło nad ziemią, w ten narodzenia czas
W zimnej stajence ubogiej, dziecię na sianku śpi
A biały anioł na progu niesie mu ciepłe sny..."
Tymi słowami 20 grudnia 2019 roku rozpoczęły się w naszej szkole Jasełka Bożonarodzeniowe. Przedstawienie bożonarodzeniowe stało się już coroczną tradycją przygotowującą wszystkich pracowników szkoły, zaproszonych gości i uczniów do magicznego czasu Świąt. W tą świąteczną atmosferę wprowadziły wszystkich dzieci z grup przedszkolnych. Przybyli goście po raz kolejny mogli przeżyć historię Marii i Józefa szukających miejsca do schronienia. Całość przedstawienia pokazująca scenki z życia świętej rodziny, pasterzy, mędrców, gwiazdek oraz aniołów przeplatana była kolędami i pastorałkami śpiewanymi wraz z lokalnym zespołem "Sępopolskie Warmianki". Puentą biblijnej historii stały się słowa piosenki, które zna każdy z nas: "Jest taki dzień, bardzo ciepły choć grudniowy, a całość przedstawienia zaakcentowały nasze najmłodsze dzieci wykonując popisowy taniec."
Nauczycielki przedszkola
Zdjęcia ...
Klasy I zrealizowały program Akademia Bezpiecznego Puchatka w ramach którego
uczyły się jak dbać o bezpieczeństwo w nowych sytuacjach:
w szkole, na drodze,w domu,w internecie. Zakończyły program testem bezpieczeństwa i otrzymały dyplomy potwierdzające znajomość zasad bezpieczeństwa.
|
|
|
Nasze przedszkole |
|
|
Współpraca |
|
|
Logowanie |
Zapomniane hasło? Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
|
|
|